W ramach wspierania lokalnych inicjatyw kulturalno-historycznych Urząd Gminy Pępowo prowadzi spisy ewidencyjne grobów weteranów oraz grobów wojennych.

Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 667-370-423 lub osobisty w siedzibie Urzędu Gminy Pępowo (w terminie do 14 maja br.), wszystkie osoby, które posiadają informację o miejscu pochówku weterana lub lokalizacji grobu wojennego na terenie Gminy Pępowo.

Liczymy na współpracę z Państwa strony – każda informacja o grobie i jego lokalizacji będzie dla nas niezwykle cenna!

Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. 2018 r., poz. 2529), grobami weteranów są groby uczestników m.in. zrywów powstańczych i działań wojennych.

„1.  Grobami weteranów walk o wolność i niepodległość Polski są groby:

1) osób, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski lub w obronie niepodległości i granic suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, biorąc udział w wojnach, […] w okresie od 1768 r. do 1963 r.;

2) funkcjonariuszy cywilnych władz powstań narodowych, administracji podziemnego Państwa Polskiego w okresie wojny 1939-1945, […] a także podziemnych niepodległościowych organizacji cywilnych w latach 1945-1956.”

Grobami wojennymi, zgodnie w art. 1 Ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach
i cmentarzach wojennych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2337), są m.in groby poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych i powstańczych. Groby rodzinne, nawet jeśli spoczywają w nich zwłoki osób poległych w walkach o niepodległość, nie są grobami wojennymi.

„1.  Grobami wojennymi w rozumieniu ustawy są groby i miejsca spoczynku:

1) poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego;

2) osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych, bez względu na narodowość;

3) sióstr miłosierdzia i wszystkich osób, które, wykonując zlecone im czynności przy jakiejkolwiek formacji wojskowej, poległy lub zmarły z powodu działań wojennych;

4) jeńców wojennych i osób internowanych;

5) uchodźców z 1915 r.;

6) osób wojskowych i cywilnych, bez względu na ich narodowość, które straciły życie wskutek represji okupanta niemieckiego albo sowieckiego od dnia 1 września 1939 r.;

7) ofiar niemieckich i sowieckich obozów, w tym cmentarzyska ich prochów;

8) osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym lub wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca
1990 r.

2.  Groby rodzinne, chociażby w nich były umieszczone zwłoki osób, wymienionych w ust. 1, nie są grobami wojennemi.

3.  Cmentarzami wojennemi w rozumieniu ustawy niniejszej są cmentarze, przeznaczone do chowania zwłok osób, wymienionych w ust. 1.

4.  Groby wojenne zasadniczo powinny być zgrupowane na cmentarzach wojennych.”